Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 14:10
 
İBB, ÇOCUKLARI SIFIR ATIK KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİYOR
ASAYİŞ Haberi
İBB, ÇOCUKLARI SIFIR ATIK KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, çevre ve doğa duyarlılığı aşılamak amacıyla ortaokul öğrencilerine yönelik Sıfır Atık Bilinçlendirme Eğitimi başlattı. Mart ayında başlayan eğitimlerde öğrencilere yerinde ayrıştırmanın ve geri dönüşümle elde edilecek kazanımların önemi anlatılıyor. İBB Çocuk Meclisi ile Atık Yönetimi Müdürlüğü ve İSTAÇ işbirliğinde Sıfır Atık Bilinçlendirme Eğitimleri başladı. Odayeri Katı Atık Düzenli Depolama Sahasıʹnda gerçekleştirilen eğitimler her hafta 40 çocuğun katılacağı şekilde planlandı. Mart ayında başlayan eğitimler kapsamında İBB Atık Yönetimi Müdürlüğüʹnün çevre mühendisleri çocuklara tesiste atık ayrıştırma ve geri dönüşüm sisteminin nasıl çalıştığını, çöplerin toplandıktan sonra hangi aşamalardan geçtiğini anlatıyor.

GERİ DÖNÜŞÜM İÇİN ATIKLARI AYRIŞTIRIYORLAR
Çocuklar eğitim boyunca anlatılanları ilgi ve dikkatle dinlerken atıkların ayrıştırılmaması ve geri dönüşüme tabi tutulmaması durumunda doğaya verecekleri zararı da öğreniyor. Plastik ve metal gibi atıkların doğada ne kadar sürede çözüldüğünü ise film ve animasyon eşliğinde yapılan canlandırmalardan izleyen çocuklar eldiven ve maske takarak cam, metal ve plastiklerden oluşan atıkları ayrıştırılıyor.

Ortaokul düzeyindeki çocuklarda çevre ve doğaya duyarlılık bilincinin gelişmesi amacıyla başlatılan eğitimler kapsamında İBB Geri Kazanım ve Kompost Tesisi de geziliyor. Günde bin ton atığın getirildiği tesiste ayrıştırma çalışmalarını yerinde gören çocuklar eğitimin sonunda, yerinde ayrıştırma ve geri dönüşüm sayesinde doğal kaynakların korunabileceğini, enerji tasarrufu sağlanacağını, atık miktarının azalacağını ve geleceğe ve ekonomiye yatırım yapılacağını görerek öğreniyorlar.

Ortaokul öğrencilerini kapsayan eğitimler, 30 Mayıs 2019ʹa kadar devam edecek. Eğitimler tamamlandığında ise 520 ortaokul öğrencisi evde ve çevrede atık ayrıştırma ve geri dönüşümle ilgili bilinçlendirilmiş olacak.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İBB,, ÇOCUKLARI, SIFIR, ATIK, KONUSUNDA, BİLİNÇLENDİRİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı