Haber Detayı
29 Mart 2019 - Cuma 14:10
 
İBB İSTANBUL’UN 35 BİN KÜLTÜR VARLIĞINI 45 CİLTLİK KİTAPTA TOPLUYOR
ASAYİŞ Haberi
İBB İSTANBUL’UN 35 BİN KÜLTÜR VARLIĞINI 45 CİLTLİK KİTAPTA TOPLUYOR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, ‘İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri’ projesi ile 152 türde 35 bin kültür varlığını içeren ve 45 ciltten oluşan kitap serisi hazırlıyor. Ayrıca özel bir yazılım ile tüm verileri dijital platforma aktarıyor. İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri Sempozyumu ve proje tanıtımı 21 Mart Perşembe günü İstanbul Kongre Merkezi’nde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. “İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri Sempozyum ve Proje Tanıtımı” Harbiye İstanbul Kongre Merkezi (ICC) Beyazıt Salonuʹnda, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal’ın katılımıyla gerçekleştirilecek. Sempozyum boyunca fuaye alanında; Üsküdar, Eyüpsultan, Fatih, Kadıköy, Şişli ve Şile ilçelerinin envanter fişlerini içeren 28 ciltlik kitap serisi tanıtılacak. Proje kapsamında üretilen poster sunumları yapılacak. Üç bölüm halinde tasarlanan fotoğraf sergisinde ise kentin 1900ʹlerdeki durumu ile 2000ʹli yılların karşılaştırması, Dünya Mirası alanlarından görünümler ve anıt eserlerin fotoğraflarına yer verilecek.

Proje tanıtımının ardından dört oturumlu sempozyum gerçekleştirilecek. İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri Projesi; arşiv belgelerini veri tabanına dönüştüren ve İstanbul genelini kapsayan en kapsamlı proje olarak dikkat çekiyor. Projenin en önemli artıları; “bütüncül” yaklaşımı, “çok disiplinli” teknik kadrosu, “çalışma yöntemi” ve “sürdürülebilir” olması. Bilgilerin bir sayısal kaynakta toplanması, güncellenmesi ve ortak kullanıma sunulmasının amacı, koruma için temel ihtiyaç olmasıdır.

SÜRDÜRÜLEBİLİR VE GÜNCELLENEBİLİR HAFIZA OLUŞTURULUYOR
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde 108.813 adet taşınmaz kültür varlığı bulunuyor. İstanbul, 35.000 kültür varlığıyla, ülke genelindeki tarihî eser yoğunluğunun %32’sini barındırıyor. Kentin hem tarihine hem de güncel durumuna ışık tutan “İstanbul Kültür Varlıkları Envanteri Projesi”, dönemler arasında bir köprü kurarak “geleceğin belgeleri”ni oluşturuyor. İBB Kültürel Miras Koruma Müdürlüğü, bu projeyle ileride gelişen teknolojiye uyarlanabilecek, sürdürülebilir ve güncellenebilir bir “hafıza” kurarak, “veriyi bilgiye dönüştürmeye” devam edecek.
2015 yılında 11 kişilik teknik kadro ile başlanan proje, 2019 yılında toplam 41 kişiyle devam ediyor. Proje ekibi, çoğu koruma uzmanı olan mimarlar, restoratörler, şehir plancıları, arkeologlar ve sanat tarihçileri gibi farklı disiplinlerde çalışan kişilerden oluşuyor.
Dört etap halinde yürütülen envanter projesinin, 2019 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor. Proje tamamlandığında, 152 türde yaklaşık 35.000 kültür varlığının güncel envanter fişlerini içeren, 45 cilt İstanbul Envanteri kitap serisi, literatüre kazandırılmış olacak. Ayrıca, ilçe analizleri ve korunma durumlarının değerlendirildiği 15 kitap daha hazırlanıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi proje için özel bir yazılım da oluşturdu. Bu yazılım ile envanter bilgisini internet üzerinden diğer kurumlarla paylaşmak ve herkesin ulaşabileceği bir sisteme dönüştürmek amaçlanıyor. İlk etapta İstanbul’un tescilli eserlerinin %31’ini sınırları içerisinde bulunduran Fatih ilçesi ile ilgili tüm bilgiler Kültür ve Turizm Bakanlığı’na iletildi.

PROJENİN AMACI KÜLTÜREL VARLIKLARI TEK BİR KAYNAKTA TOPLAMAK
Envanter Projesiʹnin geliştirilmesinde en önemli etkenlerden biri, İstanbulʹdaki tarihî eser sayısına dair bilgilerin birbirinden farklı olmasıydı. Projenin başlatıldığı 2015 yılında, İstanbulʹdaki kültür varlıklarının sayısı, Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre 30.694; İstanbul Büyükşehir Belediyesi verilerine göre ise 31.769 olarak bilinmekteydi. Yapılan araştırmalar ve yerinde tespit sonucunda bu sayı, 35.000ʹe ulaştı. Verilerin sayısal ortamda olması; istenen türde belge üretmeye ve analitik değerlendirmeye imkân veriyor. Örneğin, İstanbul’un herhangi bir bölgesindeki tescilli kültür varlıklarının sağlamlık, mülkiyet, korunma durumu, yapım tekniği gibi birçok açıdan güncel durumları analiz edilebiliyor.
Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: İBB, İSTANBUL’UN, 35, BİN, KÜLTÜR, VARLIĞINI, 45, CİLTLİK, KİTAPTA, TOPLUYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı