Haber Detayı
07 Ekim 2019 - Pazartesi 10:38
 
Tıbbi aromatik bitki çeşitliliği arttırılıyor
Tıbbi aromatik bitki çeşitliliği arttırılıyor
- Haberi
Tıbbi aromatik bitki çeşitliliği arttırılıyor

Isparta Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce kentteki tıbbı aromatik bitkilerin üretim, satış ve ihracat konularında yaşanan sorunlar düzenlenen Tıbbi Aromatik Bitkiler Sektör Analizi toplantısında masaya yatırıldı. Konuyla ilgili şu bilgiler verildi: “Toplantıya Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Rektör Yardımcısı  Prof. Dr.  İsa Telci, Tarım ve Orman İl Müdürü Enver Murat Dolunay, İl Müdür Yardımcısı Uğur Turgut, Koordinasyon  ve  Tarımsal  Veriler  Şube  Müdürü  Fatma  Kurt  Aydın,  Eğirdir  Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Teknik Müdür Yardımcısı İsmail Demirtaş, teknik personeller ve birçok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

İl  Müdürü  Enver  Murat  Dolunay  açılış  konuşmasında  "İlimizin  Tıbbi  Aromatik Bitkilerdeki  Potansiyeli  ve Toplantının  amacı  hakkında  bilgi  vererek, Tıbbi Aromatik Bitki Yetiştiriciliği  projelerine  büyük  destek  verdiklerini,  İl  Müdürlüğü  olarak  da  üreticilerimize çeşitli alanlarda düzenlenen eğitimlerle, sektörün gelişimine katkı sağlamak amacıyla projeler yaptıklarını" dile getirdi.

Bu bağlamda Bakanlığımız desteğiyle Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor programı  kapsamında,  İl  Müdürlüğümüz  ve  Eğirdir  Meyvecilik  Araştırma  Enstitüsü Müdürlüğü  işbirliği  ile  başlatılan  "Doğadan  Bir  Demet;  Nane,  Ekinezya,  Lippia,  Melisa" Yayım  projesi  ile  İlimizin  4  ayrı  noktasında  Nane,  Lippia,  Ekinezya  ve  Melisa  Deneme anları oluşturarak üretiminden pazarlanmasına kadar üreticilerimize destek olarak sektörün hem gelişmesine hem de çeşitlenmesine katkı sağlamaktadır.

Toplantıda  Sektör  Paydaşlarının  sorunları  ve  bu  sorunlara  bulunabilecek  çözüm önerileri,  ayrıca  ilimize  uyum  sağlayabilecek  yeni  ve  sektörün  ihtiyacı  olan  tıbbi  aromatik bitkilerin üretimi noktasında istişarelerde bulunulmuştur.

Sektörün ihtiyaçları konusunda da bilgi alışverişinde bulunulan toplantıda, bu şekilde bir araya gelmelerin daha sık yapılarak sektör ve kamu işbirliği neticesinde İlimiz açısından  güzel sonuçların ortaya çıkması temennisiyle toplantı sona ermiştir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tıbbi, aromatik, bitki, çeşitliliği, arttırılıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı